STAROANGLICKÝ BULDOK  

HISTORIE: 

     Plemeno Olde English Bulldog vznikl v Anglii mezi lety 1600 a 1700. To byli raní předkové mnoha plemen Bull, která dnes existují, včetně staroanglického buldoka a amerického buldoka. Byli vyšlechtěni k účasti na krevních sportech, jako je návnada býků. Tento takzvaný sport se v Anglii stal velmi populárním až do poloviny 18. století. Býčí návnada se primárně skládala z vytyčení býka a umožnění několika buldočkům na něj zaútočit.
    Pro návnadu na býka byl zapotřebí pes velké odvahy a obratnosti. Tento pes byl střední velikosti; větší psi byli považováni za výsledek křížení mastifů.
     Kolem roku 1835 byly v Anglii přijaty zákony zakazující návnadu býků a hlavní smysl existence plemene Old English Bulldog zmizel. Během deseti let se počty buldoků drasticky snížily téměř k vyhynutí.
     Milovníci výstav psů se nakonec rozhodli plemeno rekonstruovat, ale chtěli zmírnit agresivní povahu původního anglického buldoka. Zkřížili zbytky stávajícího chovu s jinými plemeny a v průběhu let, která následovala, vyvinuli moderního anglického buldoka. Bohužel však tento moderní pes trpí všemi druhy genetických zdravotních problémů.
      Moderní plemeno Olde English Bulldog je rekonstrukcí původního Olde Bulldogge ze 17. a 18. století. K dosažení tohoto cíle byla v pečlivě a promyšleně naplánovaných šlechtitelských programech použita různá genetická křížení.  
     Základ většiny dnešních plemen Old English Bulldog lze vysledovat u anglického buldoka, amerického buldoka, APBT a mastifa.
     Tato různá plemena psů byla používána velmi selektivně v různých kombinacích k získání požadovaných fyzických vlastností původního anglického buldoka.
     Výsledkem byl dobře vypadající buldoček skvělých sportovních schopností, který je mnohem zdravější a fyzicky zdatný bez většiny nebo všech problémů, které trápí mnoho dnešních moderních anglických buldočků. Cílem všech chovatelů plemene Old English bulldog by mělo být produkovat geneticky zdravější buldočky, kteří jsou volně dýchající.

     V současné době se setkáváme s různymí barevnými mutacemi plemene Old English Bulldog. Atraktivní barvou začala být Merle. Pro tuto barevnou mutaci se Kynologická Unie ČR rozhodla podchytit dané jedince a podrobit je bližšímu genetickému profilování spolu se společností Genomia partnerem Kynologické Unie ČR bude vyvíjet proces genetického testování, který následně bude zakotven v Chovatelském pořádku pro dané plemeno.